50 mln zł dotacji trafiło na naukę i ochronę zdrowia w Pomorskiem

Dwie uczelnie wyższe oraz dziewięć gmin to następni szczęśliwcy, którym przydzielono unijną pomoc pieniężną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Uniwersytet Gdański dostał 23 mln zł na wzniesienie budynku neofilologii. Akademia Morska w Gdyni uzyskała ponad 2,4 mln zł na rozbudowę Wydziału Nawigacyjnego. Umowy dotyczące sposobów wykorzystania tych pieniędzy i rozliczenia się z nich zostaną podpisane uroczyście w najbliższy piątek, na Uniwersytecie Gdańskim.

Wczoraj zaś zawarto umowy dotyczące przekazania pieniędzy dziewięciu pomorskim gminom. Największe dofinansowanie - prawie 10 mln zł - przeznaczono na budowę systemu kanalizacji deszczowej w gminie Żukowo. Luzino otrzymało prawie 4 mln zł na rozbudowę oczyszczalni ścieków. Miasto Kościerzyna na rewitalizację Rynku uzyskało ponad 3,5 mln zł. Reda, też na rewitalizację - zagospodarowanie i odnowę parku nad rzeką, otrzymała 2 mln zł. W Wicku, przy wsparciu kwotą 475 tys. zł, zostanie utworzone centrum kultury, rekreacji i promocji. Na terenie miasta i gminy Prabuty powstanie kanalizacja sanitarna, przy unijnym dofinansowaniu sumą prawie 1,3 mln zł. Dotacje na rozbudowę ośrodków zdrowia otrzymały gminy Chmielno - ponad 1,3 mln zł, Gniewino - więcej niż 1,5 mln zł, zaś aż 5 mln złotych mają do swojej dyspozycji Sierakowice.

Obdarowani dotacjami mają jak najszybciej te pieniądze pobierać, czyli składać wnioski o płatność. Realizacja przedsięwzięć ma bowiem niebagatelne znaczenie dla łagodzenia bezrobocia w Pomorskiem - apelował Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Kazimierz Netka

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

25.03.2010, 07:41

Aleja Wojska Polskiego, Rynek, Stadion Sportowy, Dworzec Kolejowy to tylko niektóre miejsca i obiekty, gdzie należałoby przeprowadzić tak zwaną rewitalizację. W ubiegłym roku mieszkańcy Alei Wojska Polskiego odbyli cykl spotkań odnośnie rewitalizacji jednej z piękniejszych w naszym mieście ulic, a Pan Prezydent Miasta obiecał przed kamerami Telewizji Gdańsk, że niebawem rozpocznie się rozbudowa miejskiego stadionu sportowego. Dużo też się mówiło i pisało o dworcu kolejowym w Starogardzie. Niestety, nie było w tych relacjach i refleksjach dotyczących dworca niczego optymistycznego. Miejmy jednak nadzieję, że wraz z nastaniem wiosny także oblicze naszego miasta stanie się o wiele bardziej przyjazne środowisku i ludziom, zwłaszcza, że niedawno wspomniana już przeze mnie Telewizja Gdańsk nadała program poświęcony Konfederacji Pomorskiej, która na wniosek Konfederatów Barskich w XVIII stuleciu zawiązała się właśnie w Starogardzie Gdańskim (to wydarzenie upamiętnia tablica, która mięści się na północnej stronie Ratusza stojącego na starogardzkim Rynku). I w tym programie, który był doskonałą wizerunkową promocją naszego miasta, przepięknie zaprezentował się gotycki Kościół pod wezwaniem świętego Mateusza, a także Rynek, który po rewitalizacji ma być jeszcze piękniejszy.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3