Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kamienie na szaniec" od 8 marca na ekranie kina w Kwidzynie [ZDJĘCIA/ZWIASTUNY]

Arkadiusz Kosiński
"Kamienie na szaniec"
"Kamienie na szaniec" fot. Monolith Films/"Kamienie na szaniec"
Od soboty, 8 marca, na ekranie kwidzyńskiego kina zobaczyć będzie można film "Kamienie na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego.

To opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych.

Czytaj również: "Kamienie na szaniec": Płonąca więźniarka i wystrzały (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jest rok 1939 trzech maturzystów: "Alek", "Zośka" i "Rudy" snuje plany na dorosłe życie. Brutalnie przerywa je nadejście września, wybuch II wojny światowej. Chłopcy mają do wyboru: próbować przetrwać za wszelką cenę lub walczyć o wolną ojczyznę. Są harcerzami, wychowanymi w patriotycznych rodzinach, decyzja więc może być tylko jedna. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec.

Za zdjęcia do filmu odpowiada najbardziej zaufany współpracownik Romana Polańskiego, Paweł Edelman – jeden z najlepszych operatorów filmowych na świecie, doceniony przez międzynarodowych krytyków. Nakręcił takie obrazy jak „Kroll”, „Psy”, „Pan Tadeusz”, „Pianista”, „Katyń”, „Autor widmo”, „Rzeź”, „Pokłosie” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Jak tłumaczy Robert Gliński, reżyser, film nie jest tradycyjną adaptacją książki „Kamienie na szaniec”.

- W swojej powieści Aleksander Kamiński zbudował zmitologizowaną historię polskiego harcerstwa. Pokazał wyidealizowane postaci i wydarzenia, które zyskały rangę heroicznych czynów. Nasz film proponuje współczesne, filmowe spojrzenie na tą literacką opowieść. Dąży do odbrązowienia pomników. Stara się odnaleźć autentyzm w swoich bohaterach wykorzystując wizualną siłę kina - podkreśla Gliński.

Zobacz też: Rzucili w film kamieniem - bojkot "Kamieni na szaniec"?

Polska premiera "Kamieni na szaniec" odbędzie się w piątek, 7 marca. Jednak film już zdążył wywołać sporo kontrowersji. Jak pisało "Polskie Radio", zdaniem niektórych historyków, przedstawicieli środowisk harcerskich, a także tych, którzy pamiętają tamten czas lub należeli do Szarych Szeregów i brali udział w akcjach tej organizacji - kontestują sposób pokazania postaw, sposobu życia czy pewnych zachowań bohaterów filmu.

Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia napisała w oświadczeniu: "W osobach znających historię i realia życia tamtych czasów, w tym wśród byłych harcerek i harcerzy, żołnierzy Szarych Szeregów, wzbudzi z pewnością niesmak i oburzenie. Film nie zasługuje, naszym zdaniem, na rekomendowanie go młodzieży".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto