Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest źle, a ma być jeszcze gorzej

Rafał Cybulski
Czasy, gdy Kwidzyn był zieloną wyspą na morzu bezrobocia, są już przeszłością. Pod koniec lutego stopa bezrobocia w powiecie wynosiła już ponad 15 proc. Tak źle nie było od czterech lat. Na koniec lutego w powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było aż 5252 bezrobotnych. To aż o 1000 więcej niż przed rokiem.

Tylko w lutym w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało 849 nowych bezrobotnych. Na szczęście w tym samym czasie ponad 500 osób znalazło pracę, więc stopa bezrobocia nie wzrosła aż tak bardzo.

Bardzo mało na aktywizację zawodową

- Osoby, które wyrejestrowały się w poprzednim miesiącu znalazły zatrudnienie głównie w małych, prywatnych przedsiębiorstwach - informuje Jerzy Bartnicki, szef Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.

Powiatowy Urząd Pracy został bez środków

Mimo, że liczba ofert pracy ostatnio nieco wzrosła, to jednak stopa bezrobocia i tak przekroczyła granicę 15 proc. Wynosi dokładnie 15,4 proc. , czyli aż o 2,2 proc. więcej niż w skali całego kraju. W dodatku większość zarejestrowanych w PUP, razem ok. 4 tys. osób, to bezrobotni bez prawa do zasiłku.
Najgorsze jest jednak to, że w najbliższym czasie sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

- Kwidzyński Jabil już nas poinformował, że w najbliższym czasie może zmniejszyć zatrudnienie o ok. 500-600 osób. Ci ludzie będą się rejestrować w naszym urzędzie najprawdopodobniej dopiero w kwietniu - mówi Jerzy Bartnicki, szef Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.

Jak udało nam się ustalić problemy amerykańskiego koncernu związane są z ogólnymi problemami na rynku elektroniki. Niektórzy odbiorcy nie płacą za zamówione towary, a większość firm japońskich ma poważne kłopoty spowodowane trzęsieniem ziemi, które niedawno nawiedziło ten kraj. Z tego powodu w Jabilu wkrótce mogą się np. skończyć zapasy niektórych produkowanych tam komponentów. Niestety w związku z tym problemy mają również firmy współpracujące z Jabilem.

Jedyną nadzieją na poprawę sytuacji jest rozpoczęcie prac w budownictwie i prac sezonowych oraz roboty interwencyjne.

Bezrobocie w powiecie kwidzyńskim nie zależy od płci i w równym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Wśród osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy jest mniej więcej po tyle samo przedstawicieli obu płci.

W naszym powiecie bezrobocie największy problem stanowi w gminie Gardeja, gdzie pracy nie ma niemal co czwarty mieszkaniec (22,1 proc.). Niewiele lepiej jest w gminie Ryjewo - 21,2 proc.

Natomiast na drugim biegunie jest miasto Kwidzyn, gdzie pracy nie ma "tylko" 12,6 proc.

Warto jednak przypomnieć, że dwa lata temu, tuż przed kryzysem, bezrobocie w Kwidzynie spadło do 8 proc., co plasowało nas w ścisłej czołówce krajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto