Ministerstwo Gospodarki uważa, że Żarnowiec nadaje na budowę elektrowni jądrowej

Dzisiaj o godz. 9 rano na konferencji pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska ogłosiła ranking potencjalnych lokalizacji EJ w Polsce. Na szczycie jest Żarnowiec. Drugie miejsce zajmuje Klempicz, a trzecie Kopań.

To nie oznacza jednak, że już przypieczętowane zostało iż właśnie w gminie Krokowa powstanie reaktor. Decyzję o lokalizacji podejmie inwestor - Polska Grupa Energetyczna. Ma na to czas do końca 2012 r.

Przedstawiony dziś ranking opracowali eksperci na podstawie zgłoszeń uzyskanych od władz samorządowych. Brano pod uwagę m.in. usytuowanie, bliskość zbiornika wodnego, rodzaje gleby itp. Czyli to, co zadecydowało o lokalizacji EJ Żarnowiec w latach osiemdziesiątych.

Elektrownia jądrowa w Żarnowcu to inwestycja ważna dla Pomorza z uwagi na deficyt energii elektrycznej - podkreśla profesor Henryk Ćwikliński z Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Gdańskiego. - Nowe źródła energii na Pomorzu są bardzo potrzebne. Mała liczba elektrowni w tym regionie powoduje konieczność przesyłania energii z innych części Polski. To z kolei zwiększa cenę energii dla odbiorców mieszkających na Pomorzu.

Jan Zarębski, przewodniczący Gdańskiego Związku Pracodawców podkreśla, że inwestycja w Żarnowcu to nowe miejsca pracy, w tym dla specjalistów z zakresu wysoko zaawansowanych technologii. Jest też dużym wyzwaniem dla polskich uczelni, także Politechniki Gdańskiej, by otworzyć kierunki studiów dotyczących energetyki jądrowej.

W powiecie puckim, na terenie którego leży Żarnowiec, ludzie czekają najbardziej na zapowiedziane przez rząd konsultacje społeczne. opinie co do lokalizacji reaktora nad morzem są bowiem podzielone. Największe obawy budzi to, jak zachowają się turyści: czy zechcą przyjeżdżać nad morze na wypoczynek, gdy w sąsiedztwie stanie atomowa elektrownia?

Krzysztof Miśdzioł, IAR

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.04.2010, 22:27

Znowu wystawili nas do wiatru .Brawo PO

17.04.2010, 22:25

podoba mi się pomysł pod warunkiem ,,,,,,,,,ze ten










Dobry pomysł pod warunkiem że kaziu i mietek będa ją obsługiwać. Przypominam że dzięki protestom w tamtych latach dostali się do samorządu!!! Pamiętajcie o tym w najbliższych wyborach!!!

23.03.2010, 21:50

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne skladowanie i tak odpady trują milion lat a składowiska wymagają ciągłego monitorowania i ogromnych nakładów pieniężnych. Zadnej utylizacji nie podlegają, najpierw 20 lat nieustannego chłodzenia, niebezpieczny transport,cały czas trzeba się tym zajmować.Na końcu zeszklenie i schowanie głęboko w kopalni soli. Tania energia to bleff lobbystów atomowych, elektrownia dzia ła 40 lat potem rozebrac i zutylizować. Najpierw wybudowac za 35 mld zł. W sumie jak policzyć to koszmarne kwoty, ktoś musi za to zapłacić i jeszcze dać zarobić. A kto? Taniej nic nie będzie.Chyba głupi da się nabrać albo taki bez internetu.
Nie chce nad moim morzem takiej elektrowni. W Polsce tez nie.

20.03.2010, 00:33

TAK DLA ATOMOWKI TAK DLA CZYSTOSCI SRODOWISKA.

18.03.2010, 16:54

Nic o Nas bez Nas najpierw musi odbyc sie Referendum Za albo Przeciw przeciez nie zyjemy w kraju Autokratywnym !

18.03.2010, 11:03

NIE DLA ŻARNOWCA

Niebespieczna energia.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1355,title,Jadrowy-pasztet,wid,11443660,wiadomosc_prasa.html

Polecam poczytć .
Jak pozwolimy wybudowac elektrownię,to obok Szpital onkologiczny.
Walczmy o bezpieczny kawałek ziemii dla naszych dzieci. Nie pozwólmy aby stare żęchy decydowały o naszej ziemi. Ekologia na ziemii. Jest wiele innych sposobów na ekologiczne elektrownie.
Najpierw Ci SOLIDARNOSCIOWCY co dzisiaj walczą na TAK byli przed laty na NIE bo była "KOMUSZA". Może tak się opowiedzą czemu jak chorągiewka.
Wybory przed nami ???Teraz jest oky, bo solidarnościowa.

Ci co byli przeciw są dzisiaj bezkarni i na najwyższych krzesłach zasiadają. Wracają do tego co przed laty zatrzymali. Wiele zaczętych inwestycji do dzisiaj stoi w różnych miejscach Polski.
Ogromne pieniądze, poszły z moich podatków, kredyty, inflacja. Dzisiaj Ci co obalali komunę rozliczają z tych kredytów komuchów,a już i wtedy byli. Wielu Polaków pozbawili pieniędzy po odcięciu czterech zer. Za te pieniądze budowano wszelkie nieruchomosci miedzy innymi Zarnowiec, w którym jest wiele moich pieniędzy.

18.03.2010, 10:33

Niebespieczna energia swoj (gość) 2010-03-17 15:50:38

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1355,title,Jadrowy-pasztet,wid,11443660,wiadomosc_prasa.html

Polecam poczytć . Jak pozwolimy wybudowac elektrownię, Walczmy o bezpieczny kawałek ziemii dla naszych dzieci. Nie pozwólmy aby stare żęchy decydowały o naszej ziemi. Ekologia na ziemii.j

17.03.2010, 22:40

jak zobaczycie sarkofag Atomowki w Zarnowcu to odechce sie wam zyc !

17.03.2010, 16:49

bo jesteś głupi ex-stg.
Twój cytat.
cyt,....Jak w Polsce chcemy cos wprowadzic to tylko sprawdzone technologie,a na rozwiazania ekologiczne stac tylko bogate kraje"

17.03.2010, 16:33

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1355,title,Jadrowy-pasztet,wid,11443660,wiadomosc_prasa.html

17.03.2010, 10:57

Czy ktos pomyslal o tym jak spadna wartosci naszych dzialek ? .Nikt nie chce mieszkac w sasiectwie z elektrownia.Na wczasy tez nikt nie przyjedzie .Super nie!!!!!!!!!!!

17.03.2010, 09:59

Najpierw była niesłuszna bo "komusza". Teraz słuszna bo solidarnościowa. Ciekawy jestem kto odpowie za wywalone miliony w błoto za rozpoczętą elektrownię? Ci co byli przeciw są dzisiaj bezkarni i dalej niszczą co się da.

17.03.2010, 08:15

Na niemieckich stronach internetowych jest dużo wypowiedzi na temat mieszkania w okolicach atomowych elektrowni,skupisko chorób na raka krwi u dzieci do 9 lat zmusiła rząd niemiecki do ponownych badan. Im bliżej do elektrowni tym więcej chorych dzieci .Zastanówmy się dobrze czy naprawdę chcemy mieć elektrownie atomowa w Polsce,a następnie składowisko odpadów atomowych dla całej europy ,bo taki jest logiczny następny krok,czy ktoś ma wątpliwości co do tego ze jak jest elektrownia to musi tez być utylizacja w kraju.

16.03.2010, 23:11

Co to za stwór? Jedno jest pewne: politycy wypowiedzą się na każdy temat, nawet jak nie mają zielonego pojęcia o nim.

16.03.2010, 22:27

budowa elektrowni atomowych w krajach bogatych stala sie nieoplacalna,dlaczego RP kraj biedny,ktory nie ma zaplecza i pieniedzy za wszelka cene chce postawic elektrownie atomowa !to sprawa lobbystow posrednikow tzw.zlodziejii

16.03.2010, 21:09

BRAWO - BRAWO
Nareszcie bęzie porząna praca i rozwój.
Popieram

16.03.2010, 19:50

Chcesz prawdziwej ekologii? (jakie to modne slowo),wiec zacznij od siebie i cofnij sie,tak dla przykladu o 60 lat. Mozesz zaczac juz od jutra np. prac na tarce itd. zobaczymy jak dlugo w tym wytrwasz.Zapotrzebowanie na energie elektryczna ciagle rosnie a wiatrakami tego problemu sie nie rozwiaze.Mieszkam w kraju gdzie tzw ferm wiatrowych jest nie malo i nie za bardzo zdaja egzamin i jest coraz wiecej ich przeciwnikow. Jak w Polsce chcemy cos wprowadzic to tylko sprawdzone technologie,a na rozwiazania ekologiczne stac tylko bogate kraje.

16.03.2010, 19:12

Eco - co Ty wypisujesz.
Przecież Krokowa nie chciała ferm wiatrowych koło Dębek ani EJ.
Dobrze się stało, że ktoś za tych naszych baranów gminnych podjął decyzję. Szkoda, że tak późno.
ONI ( Doering i Białk) teraz szukają dla siebie stołków - bo po wyborach na bruk pójdą wreszcie.
Doprowadzili gminę do upadku - a teraz jest szansa. Nie wierzycie zapytajcie starych z poprzedniego okresu - kiedy rejon się rozwijał.

16.03.2010, 18:52

Czy nie można było pomyśleć o ekologii i - fermie wiatrowej? Z p-ktu "awaryjnego" - miejsce na "atomelektro" - jest dobre. Gdyby coś takiego nastąpiło to - to odpady nie będą ściekały przez całą Polskę , ale zejdą bezpośrednio do morza .Ale co z ekologią.....

16.03.2010, 16:56

Żarnowiec to naturalnie odpowiednie miejsce na lokalizację elektrowni jądrowej w Polsce, jeżeli oczywiście odpady z tej elektrowni znajdą dogodne miejsce swojego z kolei istnienia i w żaden - nawet najmniejszy sposób nie będą szkodzić człowiekowi i przyrodzie. A trzeba pamiętać także i o tym, że latem na terenach nadbałtyckich plaż i w otoczeniu malowniczych jezior Szwajcarii Kaszubskiej, Kociewia czy też Borów Tucholskich przebywa dosyć pokaźna liczba wczasowiczów, kuracjuszy i turystów - amatorów leśnych wędrówek, grzybobrania i połowu ryb. Innym, także bardzo istotnym zagadnieniem jest bliskie sąsiedztwo Obwodu Kalinigradzkiego, w obrębie którego - jak podają źródła prasowe - ma także powstać, wybudowana przez Rosjan, elektrownia atomowa. Poza tym te same źródła prasowe informowały nie tak dawno o planach budowy tradycyjnej elektrowni węglowej również stosunkowo niedaleko od Żarnowca, bo w okolicach Pelplina na Pomorzu.