Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania sejsmiczne złóż gazu łupkowego

Arkadiusz Kosiński
Kinga Trubicka/Archiwum
Już od 1 października w południowej części gminy Prabuty rozpoczną się badania sejsmiczne, które mają wykazać, czy głęboko w ziemi są ukryte złoża gazu łupkowego. Według wstępnych kalkulacji, prace potrwają do 15 grudnia.

Na zlecenie amerykańskiej firmy Marathon Oil badania przeprowadzi warszawska firma Global Geophysical Services.

- Prace będą polegały na wzbudzaniu fal sejsmicznych przez specjalne urządzenia wysyłające do gruntu sygnał o określonej częstotliwości. Potem, po odbiciu od warstw geologicznych, sygnał będzie odbierany na powierzchni wzdłuż linii profili sejsmicznych - wyjaśnia burmistrz Prabut Bogdan Pawłowski.

Jeśli badania potwierdzą, że w ziemi znajdują się tak duże złoża surowca, a jego wydobycie będzie opłacalne, w trzecim kwartale przyszłego roku w Pilicho-wie, bo tam będą prowadzone wspomniane prace, staną platformy wiertnicze.

Przeczytaj także: Pomorze ma najlepsze perspektywy, co do zasobów gazu łupkowego

Eksploatacja gazu łupkowego budzi jednak wiele kontrowersji i wątpliwości. Do badań pozostał niecały miesiąc i do tej pory nikt nie rozmawiał z mieszkańcami na temat ewentualnego wydobycia surowca.

- Na razie nie mam żadnych obaw właśnie dlatego, że nikt z nami nie rozmawiał, nie było żadnego spotkania, więc trudno cokolwiek wyrokować - mówi Andrzej Janczuk, mieszkaniec Pilichowa.

Okazuje się jednak, że spotkanie będzie, lecz dopiero po badaniach.

- Firma obiecała, że zaraz po przeprowadzeniu badań zorganizuje spotkanie z mieszkańcami wsi oraz władzami gminy, na którym szczegółowo omówi metodę wydobycia - tłumaczy burmistrz.

Według szacunkowych danych Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej, w Polsce znajdują się jedne z największych złóż gazu w całej Europie. Zasoby sięgają 5,30 bln m sześc. i starczyłyby na zaspokojenie potrzeb kraju przez 300 lat.

Przeczytaj także: Prabuty na gazie? Dowiemy się niedługo!

Obecność gazu łupkowego na terenie gminy Prabuty to ogromna szansa na rozwój gospodarczy regionu. Dotychczasowe badania wykazały, że duże pokłady gazu z łupków znajdują się w pasie północnym Polski od morza do Wyżyny Lubelskiej. Niewykluczone zatem, że również w gminie Kwidzyn mogą znajdować się złoża surowca.

Czy mieszkańcy mają czego się obawiać? Zapraszamy do komentowania!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na prabuty.naszemiasto.pl Nasze Miasto