Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fuzja szpitali w Malborku i Prabutach jak na razie zawieszona w próżni. „Nie prowadzimy żadnych rozmów ani ustaleń”

Anna Szade
fot. archiwum "Dziennika Bałtyckiego"
Pół roku temu władze powiatu malborskiego zapowiedziały połączenie tamtejszego szpitala z placówką w Prabutach, którą zarządza samorząd wojewódzki. Czy ten pomysł nadal jest realny?

W lutym Zarząd Powiatu Malborskiego powołał specjalny zespół ds. połączenia szpitali, w którym znaleźli się: Piotr Szwedowski, członek zarządu, oraz Sebastian Justyński, radca prawny starostwa. Miał w nim również pracować Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia, który przez lata szefował szpitalowi w Prabutach, zna więc go jak własną kieszeń.

Wspólnie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskie-go Województwa Pomorskie-go ta specgrupa miała przeprowadzić szczegółowe analizy prawno-finansowe z uwzględnieniem, rzecz jasna, dobra pacjentów i pracowników wytypowanych do łączenia jednostek.

- Musimy rozważyć każdą ewentualność, która może przysłużyć się rozwojowi naszej spółki. Sprawdzimy, czy konsolidacja jest możliwa, na jakich warunkach i jakie są perspektywy. Trzeba jasno powiedzieć, że w tej branży jak nie ma rozwoju, to jest regres - tłumaczył wówczas Piotr Szwedowski. - Chciałbym zaakcentować, że robimy rozeznanie w temacie. Na dzień dzisiejszy nie mamy do końca wyrobionej opinii. Są to bardzo poważne rozwiązania i będziemy je szczegółowo rozważać.

Proces łączenia miał trwać kilka miesięcy, ale na tyle szyko, by „z marszałkiem iść po kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r.”, jak zapowiadał starosta malborski Mirosław Czapla. W maju zespół miał zaprezentować efekty swojej pracy Radzie Powiatu Malborskiego, bo to ona miała podjąć decyzję o fuzji. Ale wydaje się, że z tych zapowiedzi wiele nie wyszło.

- Obecnie nie są prowadzone żadne działania zmierzające do ewentualnego połączenia szpitali - dowiedzieliśmy się od Tadeusza Jędrzejczyka, dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Malborska spółka medyczna, jak zapewniają władze powiatowe, jest w naprawdę dobrej kondycji finansowej. A po doświadczeniach z „połknięciem” szpitala w Nowym Dworze Gdańskim wzrosły apetyty, stąd wziął się pomysł na dalszą ekspansję. Ale od początku była mowa nie tylko o wymiarze biznesowym tego przedsięwzięcia. Połączenie miało oznaczać również korzyści dla pacjentów z powiatu malborskiego, którzy mieliby dostęp do usług lecznicy w Prabutach.

Zdaniem władz powiatu, dla których również nie ma obecnie tematu, nie oznacza to, że sprawa została zamknięta raz na zawsze. - Co do fuzji szpitali w Malborku i Prabutach obecnie nie prowadzi się żadnych rozmów ani ustaleń. Do tego, czy to ostateczna decyzja na dzień dzisiejszy, nie można się odnieść - odpowiada nam Bogusława Luterek, sekretarz powiatu malborskiego.

Spółka Powiatowe Centrum Zdrowia w tym roku obchodzi 11-lecie istnienia. W styczniu 2012 roku powiększyła się o szpital w Nowym Dworze Gdańskim, którym wcześniej również zawiadywał samorząd wojewódzki.

Szpital Specjalistyczny w Prabutach, w 2012 roku, został przekształcony w spółkę prawa handlowego. Aktualnie jest tam osiem oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej, chorób wewnętrznych, pulmonologii, dwa odziały gruźlicy i chorób płuc oraz pododdział gruźlic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto