Kwidzyn. Medalowy start Nadwiślanina w Mistrzostwach Polski w trójboju siłowym klasycznym. Kwidzynianie pobili 9 rekordów Polski

Mirosław Wiśniewski
Julia Jurczyk bije rekord Polski w przysiadzie w kat. młodziczek (47 kg). Na sztandze jest 85 kg. Fot. materiały nadesłane
11 medali oraz 9 rekordów Polski – to bilans zawodników Nadwiślanina Kwidzyn w Mistrzostwach Polski w trójboju siłowym klasycznym zorganizowanym w Skierniewicach. Kwidzynianie zdobyli 5 złotych, 3 srebrne oraz 3 brązowe medale.

Złoty medal wśród młodziczek (15 lat) wywalczyła Julia Jurczyk. Ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw Europy wystartowała w Skierniewicach w kat. wagowej 47 kg. Mimo zbicia 3 kg wagi oraz kontuzji grzbietu potrafiła pobić 3 rekordy Polski (przysiad – 85 kg, wyciskanie – 45,5 kg oraz 47,5 kg) uzyskując w trójboju łączny wynik 223 kg.

Złoto zdobyła także Monika Noga, weteranka startująca w kat. wagowej 57 kg. Jak podkreśla Zbigniew Lewicki, szkoleniowiec kwidzyńskiego klubu, Monika mogła nie wystartować w tych zawodach. Wszystko pokrzyżować mógł atak rwy kulszowej, który pojawił się tydzień przed zawodami.

- Monika jest jednak bardzo ambitna i dzięki masażom udało się jej stanąć do rywalizacji na pomoście. W efekcie uzyskała w trójboju 167,5 kg i należą się jej słowa podziękowania za sportową postawę – podkreśla trener zawodniczki.

Złoto dla Julii Strzelec, a srebro dla Izy Januszewskiej

Złoto w rywalizacji juniorek młodszych (18 lat) wywalczyła natomiast Julia Strzelec. Kwidzynianka rywalizowała w kat. wagowej 84 kg, uzyskując w trójboju 367,5 kg.

- Julka trenuje dopiero 1,5 roku, a już uzyskuje wyniki na poziomie światowym. Jej rekord Polski czyli 155 kg w przysiadzie to srebrny medal na ubiegłorocznych mistrzostwach świata. To jednak nie kres jej możliwości, bowiem na treningu w przysiadzie wstała z ciężarem 168 kg. To wynik lepszy od rekordu Europy – wylicza szkoleniowiec Nadwiślanina Kwidzyn.

W tej samej kategorii juniorek młodszych (18 lat), w kat. wagowej 84 kg, srebro wywalczyła Iza Januszewska. Zawodniczka Nadwiślanina Kwidzyn uzyskała w trójboju 315 kg.

- Przerwa w treningach spowodowana kontuzją grzbietu oraz inne zawirowania życiowe nie pozwoliły na uzyskanie dobrego wyniku, ale Iza nawet w takiej formie potrafi walczyć na pomoście – dodaje trener zawodniczki.

Brązowe krążki Kingi Świderskiej i Dominiki Michalskiej

Brązowy medal w rywalizacji juniorek młodszych wywalczyła natomiast Kinga Świderska, która startowała w nieco cięższej kat. wagowej 84+. W trójboju uzyskała łącznie 385 kg.

- Kinga ma wyjątkowe serce do walki. Udowodniła to w przysiadzie uzyskując 150 kg i w ciągu – minimalnie niedociągnięte 172,5 kg. Do tego dochodzą dwa rekordy Polski w wyciskaniu – 75,5 kg. W efekcie był to najlepszy start Kingi w karierze – mówi Zbigniew Lewicki.

Brązowy medal wywalczyła także Dominika Michalska, która startowała w kat. 72 kg seniorek. Szkoleniowiec Nadwiślanina podkreśla, że zawodniczce tej należą się duże brawa za znakomity start i piękną walkę o medal.

Złoto dla Karola Kruszyńskiego i Andrzeja Łasaka

Wśród mężczyzn złoty medal kat. wagowej 59 kg zdobył Karol Kruszyński startujący w rywalizacji juniorów młodszych. Brązowy medalista mistrzostw Europy w ciągu i tym razem pokazał klasę i w swoim koronnym boju ustanowił rekord Polski wynoszący obecnie 200 kg. Karol miał także jeszcze próbę na 212,5 kg, ale nie udało się tego utrzymać. Ostatecznie w trójboju siłowym zawodnik Nadwiślanina uzyskał 447,5 kg. Jak podkreśla jego szkoleniowiec jest to znakomity starty i światowy rezultat. Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata srebrny medal dawał wynik 195 kg.
W kategorii weteranów sukces odniósł natomiast Andrzej Łasak. Kwidzynianin wywalczył złoto w kat. wagowej 120 kg.

- Andrzejowi należą się największe słowa uznania. Ciężka praca fizyczna, którą wykonuje, każdego zniechęciłaby do wykonywania dodatkowego treningu po pracy. Mimo to Andrzej ustanowił rekord Polski w wyciskaniu: 180,5 kg oraz trójboju siłowym – 630,5 kg n- dodaje trener kwidzynian.

Medalu nie zdobył Michał Lech, ale warto podkreślić, że w trójboju uzyskał wynik 392,5 kg.

Srebro Macieja Sławskiego oraz brąz Filipa Blokowskiego

Z medalem w kategorii młodzików z zawodów wrócił natomiast Maciej Sławski. Kwidzynianin w swym debiucie wywalczył srebro w kat. wagowej 105 kg, choć sam ważył zaledwie 94 kg.

- To wielki talent, który wymaga jeszcze wiele pracy. Debiut Macieja na zawodach był jednak wspaniały, a walka o srebro trwała do samego końca - mówi trener Lewicki.

Ostatecznie Maciej uzyskał 150 kg w przysiadzie, 85 kg w wyciskaniu oraz 182,5 kg w martwym ciągu. W trójboju siłowym łącznie zdobył natomiast 417,5 kg.
Brąz w kat. wagowej 83 kg wśród juniorów młodszych wywalczył również Filip Blokowski. Jak się okazuje zawodnik Nadwiślanina wywalczył medal po 9-miesięcznym treningu.

- Żaden z moich zawodników nie miał takiej progresji wyniku – mówi Z. Lewicki. - Pomimo choroby Filip walczy wprost wspaniale uzyskując w trójboju 465 kg.