Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Radni przyjęli uchwały zwalniające z podatku od nieruchomości oraz przedłużające terminy płatności rat

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Radni jednogłośnie poparli projekty związane z pomocą kwidzyńskim przedsiębiorcom.
Radni jednogłośnie poparli projekty związane z pomocą kwidzyńskim przedsiębiorcom. Fot. Mirosław Wiśniewski
Miejscy radni jednogłośnie poparli projekt uchwały zwalniający przedsiębiorców z podatku od nieruchomości z powodu COVID-19. Zwolnienie z opłat dotyczy kwietnia, maja oraz czerwca 2020 r. i obejmuje mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Osobną uchwałą przedłużono natomiast terminy płatności rat podatku od nieruchomości w maju i czerwcu 2020 r. do końca września 2020.

Rada Miejska w Kwidzynie zwolniła z płacenia podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku przychodów w następstwie wystąpienia COVID-19. Zwolnienie obejmuje mikro, małych i średnich przedsiębiorców, których dotyczy całkowity zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, wynikający z przepisów szczególnych związanych ze skutkami epidemii COVID-19. Jak pokreślono zwolnienie dotyczy podatku za kwiecień, maj i czerwiec 2020 r.

- Przedsiębiorca objęty zwolnieniem ma obowiązek złożenia korekty informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub korekty deklaracji na podatek od nieruchomości, wykazując w nich grunty, budynki i budowle objęte zwolnieniem. Obowiązek złożenia informacji o nieruchomościach i obiektach budowanych dotyczy osób fizycznych natomiast obowiązek złożenia deklaracji dotyczy osób prawnych – podkreślał Mariusz Wesołowski, przewodniczący rady miejskiej w Kwidzynie.

Jednogłośnie przyjęto również uchwałę mówiącą o przedłużeniu terminów płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w maju i czerwcu 2020 roku do 30 września 2020 r. tym przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek upadku przychodów w następstwie wystąpienia COVID-19.

-Przez pogorszenie płynności finansowej przedsiębiorcy należy rozumieć zmniejszenie przychodów uzyskanych w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia oświadczenia o co najmniej 20 procent w porównaniu do łącznego przychodu z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Drugą możliwością jest natomiast zmniejszenie przychodów uzyskanych w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego przypadającego po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia oświadczenia o co najmniej 30 procent w porównaniu do przychodu z miesiąca poprzedniego – informował przewodniczący M. Wesołowski.

Jak podkreślono zaproponowane ulgi są pomocą publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego i jest udzielana zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19”. W związku z tym uzyskanie pomocy możliwe jest po złożeniu formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, a w przypadku rozłożenia płatności rat także po złożeniu oświadczenia przedsiębiorcy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto