18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prabuty: Stowarzyszenie Riesenburg wydało drugi numer czasopisma "Kronikarskim piórem"

Arkadiusz Kosiński
fot. materiały promocyjne
Niedawno ukazał się drugi numer pisma "Kronikarskim piórem" wydawanego przez prabuckie stowarzyszenie Riesenburg. Co tym razem w swoim czasopiśmie przygotowało stowarzyszenie?

- Ponownie odkrywamy tajemnice naszego miasta oraz gminy. I chociaż zamek wszyscy znamy, to przeważnie na zasadzie wyłącznie "że był", dlatego chcemy przybliżyć historię zamku przez pracę, którą wykonuje dr Grażyna Nawrolska, dokładając do wykładów organizowanych z burmistrzem, cykl tekstów, który będzie kontynuowany w kolejnych numerach, a który właśnie będzie dotyczył historii namacalnie odkrywanej w pracach archeologicznych na zamku - mówi Krzysztof Niziałek, prezes stowarzyszenia.

W tym numerze pisma, coś dla siebie znajdą miłośnicy historycznych browarów, a to za sprawą poszerzonego artykułu Piotra Pilewskiego (pierwotnie ukazał się w 2002 roku w "Gazecie Prabuckiej"), w którym ten przybliża historię browarów i rozlewni piwa w przedwojennych Prabutach. Pilewski odkrywa również tajemnicę pewnego kamienia we wsi Rodowo, zaś Piotr Karczewski przybliża mało znaną historię kościoła w Stańkowie.

Czytaj również:**Stowarzyszenie Riesenburg zaprezentowało pierwszy numer "Kronikarskim piórem"**
- Natomiast dla tych, co narzekają na prabuckie wodociągi polecam tekst Bernarda Reksa, aby przez pryzmat historii docenili, że nam dzisiaj wystarczy odkręcić kurek od kranu, by cieszyć się źródłem życia - mówi Niziałek.

Warto również zwrócić uwagę na niepozorną historię powstania sali wystaw im. Wernera Zebrowskiego opisaną przez Krzysztofa Wojewódzkiego. Ponadto w drugim numerze czasopisma znajdziemy kontynuację publikacji "Leśne młyny Lasu Pruskiego" Dariusza Przechadzkiego, który pisze tym razem o Liszkach i Starym Młynie. A także baby rodowskie spod pióra dr hab. Mariusza Białeckiego.

- Nie można wyróżnić wyłą-cznie jednego autora, polecam cały numer, bo jest to jedyne aktualnie wydawane źródło wiedzy nt. historii Prabut, tej zupełnie odległej ale również tej współczesnej, a mając na uwadze również nieduży nakład to należy uznać "Kronikarskim Piórem" za białego kruka na naszym lokalnym rynku - tłumaczy Niziałek.

By nabyć pismo, wystarczy skontaktować się ze stowarzyszenie drogą elektroniczną - [email protected].

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na prabuty.naszemiasto.pl Nasze Miasto