Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prabuty: Szukali ropy, znaleźli...solankę

Łukasz Kłos
Złoża wód solankowych mogą stanowić nie tylko lekarstwo na bolączki  miejscowego szpitala
Złoża wód solankowych mogą stanowić nie tylko lekarstwo na bolączki miejscowego szpitala Fot. UMG Prabuty
Naukowcy potwierdzili obecność obfitego złoża wód geotermalnych w okolicach Prabut. Państwowy Instytut Geologiczny przedstawił wyniki opracowania, w którym określił, że największe pokłady znajdują się w warstwie triasowej, na głębokości 1,5-1,6 tys. m poniżej powierzchni gruntu, niecałe 2 km od pierwszych zabudowań Prabut. Jednocześnie przypuszcza się, że złoża znajdują się pod znaczną częścią powierzchni miasta. Woda tam zalegająca ma temperaturę 40 st. C.

Ten fakt postanowili wykorzystać lokalni samorządowcy. Podczas spotkania, podsumowującego badania instytutu, zdecydowano, że naukowe fakty należy przekuć w realne zyski.

- Na fali wniosków stawianych podczas kopenhaskiej konferencji z pewnością w najbliższej przyszłości nie zabraknie środków na pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł. Już samo wykorzystanie wód geotermalnych jako taniego źródła ciepłej wody jest dla nas atrakcyjne - podkreśla Bogdan Pawłowski, burmistrz Prabut.

Wtóruje mu Marek Szulc, radny powiatu, wskazując na dobroczynny skład chemiczny prabuckiej solanki. - Nie można zapominać, że nasze miasto słynęło z prężnie działającego ośrodka lecznictwa sanatoryjnego. Odkryte złoża są świetną okazją do rozwinięcia działalności naszego szpitala.
Szansę dla prabuckiej placówki widzi również Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego. Przez lata zadłużona, teraz miałaby szansę pozyskać dodatkowe dochody. Ponadto wykorzystanie potencjału, tkwiącego w złożach, daje możliwość rozwinięcia turystyki uzdrowiskowej, na której skorzystaliby wszyscy mieszkańcy miasta i gminy.

Być może jeszcze za wcześnie, by mówić o "Ciechocinku północy", ale znalezienie inwestora, który skłonny byłby wykorzystać ekonomiczny potencjał miejsca, byłoby dużym sukcesem. Udało się to w nieodległym Grudziądzu, gdzie prywatna spółka otworzyła niedawno ośrodek spa, wykorzystując właśnie lokalne pokłady solanki.

Również władze Prabut nie zamierzają poprzestać na teorii. - Chcemy sprawdzić ekonomiczną opłacalność inwestycji. Już w przyszłym roku zlecimy wykonanie profesjonalnej oceny. Jeżeli wykorzystanie złóż okaże się opłacalne, to stworzymy ofertę inwestycyjną - zapowiada Pawłowski.
Na pierwsze ślady atrakcyjnych złóż natrafiono przypadkiem w latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas to w okolicy pobliskiego Obrzynowa wykonano odwierty w poszukiwaniu zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Chociaż żadnego z paliw nie odkryto, to zanotowano obfite wycieki solanki. Znalezisko jednak zbagatelizowano. Obecne działania są pierwszymi, zmierzającymi do wykorzystania odkrycia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Prabuty: Szukali ropy, znaleźli...solankę - Prabuty Nasze Miasto

Wróć na prabuty.naszemiasto.pl Nasze Miasto