SMS Gdańsk wygrał, a Vetrex Sokół Kościerzyna wrócił na tarczy

Zbigniew Brucki
Na zapleczu ekstraklasy męskie siódemki rozegrały mecze VIII kolejki, a żeńskie walczyły po raz szósty w tym sezonie. Szóstą serię spotkań mają też za sobą drugoligowi szczypiorniści. Panie w II lidze osiągnęły półmetek zmagań, za nimi po cztery mecze.

W I lidze mężczyzn jedno spotkanie VIII kolejki odbyło się awansem. SMS Gdańsk ograł AZS Bydgoszcz 48:38 (25:18), dzięki czemu z przedostatniego (11) awansował na 10. miejsce w tabeli. Jednak tylko na kilkadziesiąt godzin, bo Grunwald Poznań pokonał na wyjeździe 29:28 (15:15) AZS Zielona Góra i wyprzedził gdańszczan, którzy są teraz tylko wyżej w tabeli niż Wójcik Meble Techtrans Elbląg.
Drugi z pomorskich zespołów na tym froncie, Vetrex Sokół Kościerzyna grał w Ciechanowie z Jurandem, wiceliderem. Team trenera Igora Stankiewicza stoczył zacięty pojedynek, w którym ostatecznie uległ gospodarzom 28:29 (13:13) i z piątego spadł na 7. miejsce w tabeli.
Przez kwadrans bramki padały naprzemiennie. Później miejscowi zdobyli cztery gole z rzędu i prowadzili 7:4. Kolejny okres gry należał do gości. Dwie bramki zdobył Adam Lisiewicz, po jednej dorzucili Marcin Janas, Jacek Wardziński oraz Maciej Reichel, a że gospodarze w tym czasie nie trafili do siatki Sokoła ani raz, było 9:7 dla przyjezdnych. Po kilku minutach Sokół prowadził 13:9 i wydawało się, że jest w stanie wywieźć z Mazowsza cenne dwa punkty. Tuż przed przerwą miejscowi zwarli szyki i ostatecznie do szatni zespoły schodziły mając na kontach takie same dorobki.

Po zmianie stron lepiej zaczął team Stankiewicza. W 35 min. prowadził 17:14. Miejscowi nie odpuszczali, ale jeszcze trzy minuty przed końcem, po zdobytych trzech bramkach z rzędu (przez Macieja Reichela, Jacka Wardzińskiego oraz Jakuba Reichela), było 26:25 dla Sokoła. W końcówce to jednak miejscowym świeciło słońce. W ostatniej minucie wyszli na prowadzenie 28:27 i choć chwilę później do kolejnego remisu doprowadził J. Reichel, szalę zwycięstwa na korzyść Juranda przechylił najskuteczniejszy zawodnik tego meczu Konrad Rurarz, zdobywca 10 bramek.
Dla Sokoła bramki strzelili: Jacek Wardziński 10, Bartłomiej Pepliński i Adam Lisiewicz - po 4, Maciej i jego brat Jakub Reichel oraz Marcin Janas - po 3 i Andrzej Gryczka 1.
W innych spotkaniach tej kolejki padły rezultaty: AZS AWF Warszawa - Wójcik Meble Techtrans Elbląg 27:22 (11:12), Ostrovia Ostrów Wlkp. - Pogoń Handball Szczecin 34:25 (13:10), Orlen Wisła II Płock - AZS Politechnika Warszawska 29:28 (14:14).
Na zapleczu żeńskiej ekstraklasy liderki, piłkarki Słupi Słupsk zremisowały w Elblągu z tamtejszym Startem II 25:25 (11:10). Bramki dla Słupi zdobyły: Katarzyna Cieśla i Aleksandra Olejarczyk - po 6, Anna Ilska 5, Aleksandra Porębska 4, Maja Zienkiewicz-Janikowska 3 i Natalia Borowska 1.

W innych meczach Pogoń Handball Szczecin wygrała 33:29 (16:15) z AZS AWF Warszawa, AZS AWF Poznań 32:28 (11:15) z MTS Kwidzyn, a AZS AWFiS Gdańsk 33:22 (13:8) ze Spartą Oborniki Wlkp.
W męskiej II lidze zwyciężali faworyci. Liderzy z Wybrzeża Gdańsk u siebie rozgromili rywali zza miedzy, AZS PG Gdańsk 46:23 (23:10). Wiceliderzy z Pomezani Malbork na wyjeździe pokonali koszalińską Gwardię 36:28 (14:16). W innych meczach padły rezultaty: Alfa 99 Strzelno - Sokół Gdańsk 40:26 (23:15), Szczypiorniak Olsztyn - AZS UWM Olsztyn 25:27 (13:20), Energetyk Gryfino - MKS Grudziądz 36:25 (18:10).
W V kolejce żeńskiej II ligi Vistal Łączpol II Gdynia pokonał MTS Giżycko 30:22 (20:13), a UKS PCM Kościerzyna - Olimpijczyka Kowalewo Pom. 42:28 (15:11). Pauzowały rezerwy Latochy Sambora Tczew. W tabeli prowadzi Vistal Łączpol (8 pkt.) przed Latochą Samborem (6), UKS PCM (4), Olimpijczykiem (2) i MTS (0).
W sobotę o godz. 16 UKS PCM podejmie MTS, a Vistal Łączpol - Latochę Sambora.