Sukces kwidzyńskich lekkoatletów na Mistrzostwach Polski juniorów mł. - złoto dla Miłosza Wesołowskiego, brąz dla Andrzeja Dzwonkowskiego

Mirosław Wiśniewski
Miłosz Wesołowski wywalczył złoto i tytuł mistrza Polski juniorów młodszych w biegu na 1500 m Fot. materiały nadesłane
Miłosz Wesołowski został mistrzem Polski juniorów młodszych w biegu na 1500 m. Zawodnik Kwidzyńskiego Klubu Lekkoatletycznego „Rodło” dotarł do mety z czasem 3:57.21, co jest najlepszym wynikiem Miłosza w tym sezonie. Na podium mistrzostw stanął także Andrzej Dzwonkowski, który w konkursie rzutu oszczepem zdobył brązowy medal wynikiem 62,91 m.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski juniorów młodszych w lekkiej atletyce odbywały się we Włocławku. Kwidzyński Klub Lekkoatletyczny „Rodło” reprezentowała na nich czwórka: Miłosz Wesołowski, Andrzej Dzwonkowski, Tymoteusz Kil oraz Oliwia Lewandowska.
Jako pierwszy rywalizację rozpoczął Andrzej Dzwonkowski, który w gronie 24 zawodników przystąpił do konkursu rzutu oszczepem. Kwidzynianin już w pierwszej próbie uzyskał odległość 66,65 m i z pierwszego miejsca pewnie awansował do ścisłego finału tego konkursu. Warto przy tym dodać, że był to najlepszy wynik Andrzeja uzyskany w tym sezonie. O jakości tego rzutu najlepiej świadczy również fakt, że kwidzynianin wyprzedził sklasyfikowanego na drugiej pozycji Mateusza Żylińskiego (Hańcza Suwałki) o prawie 10 metrów! (56,98 m).

Finałowa rozgrywka, z udziałem 12 najlepszych zawodników, rozegrała się dzień później. Andrzej Dzwonkowski rozpoczął konkurs od rzutu na odległość 60 m, co było drugim wynikiem tej serii. Lepszy okazał się jedynie Jakub Krawczyk z ULKS Tychowo, który uzyskał 62,89 m.
W drugiej serii podopieczny trenera Lecha Kwiatkowskiego poprawił swój wynik posyłając oszczep na odległość 62,33 m. Jak się okazało ponownie był to drugi wynik, bowiem Jakub Krawczyk uzyskał tym razem 63,31 m. Trzecia seria rzutów nie przyniosła żadnych zmian w klasyfikacji. W czwartej Andrzej Dzwonkowski nieco poprawił swój wynik - 62,43 m, a w kolejnej uzyskał swój najlepszy wynik w finale - 62,91 m. Nie zdołał jednak pobić odległości uzyskanej przez Jakuba Krawczyka. Obu zawodników pogodził jednak Mateusz Żyliński, który w ostatniej, szóstej próbie, posłał oszczep na odległość 64,77 m, zapewniając sobie złoty medal i tytuł mistrza Polski (warto podkreślić, że była to jedyna próba tego zawodnika z odległością przekraczającą 60 m). Srebro zdobył Jakub Krawczyk, a brąz wywalczył Andrzej Dzwonkowski z KKL „Rodło”.

Jeszcze więcej powodów do zadowolenia miał Miłosz Wesołowski, który przystąpił do rywalizacji na 1500 m. Podopieczny trenera Wojciecha Margulewicza wystartował w pierwszym z dwóch biegów na tym dystansie. Ostatecznie zawodnik KKL „Rodło” dobiegł do mety jako pierwszy, uzyskując wynik 3:57.21, co jest najlepszym wynikiem Miłosza w tym sezonie. Drugi bieg okazał się natomiast nieco wolniejszy i wynik uzyskany przez Miłosza Wesołowskiego zapewnił mu złoto i tytuł mistrza Polski na tym dystansie. Wicemistrzem Polski został Kamil Herzyk z Bielsko-Białej - 3:57,32, a brąz zdobył Stanisław Andziak (Skra Warszawa) z czasem 4:05.54.

Kolejnym reprezentantem KKL „Rodło” na mistrzostwach Polski juniorów młodszych był Tymoteusz Kil, który wziął udział w rywalizacji na 800 m. W zmaganiach na tym dystansie rozegrano trzy biegi eliminacyjne. Podopieczny trenera Marcina Kłosińskiego pobiegł w ostatnim z nich zajmując VII miejsce z czasem 2:03.07. Niestety lokata ta nie pozwoliła na awans do biegów finałowych, plasując go ostatecznie na odległej XX pozycji.
Warto dodać, że rywalizację w III biegu eliminacyjnym wygrał Adam Wąchała (KKL Kielce), który dobiegł do mety z czasem 1:59.80, pewnie awansując do finału A. Ostatecznie wywalczył jednak tylko brąz, bowiem szybsi okazali się Mateusz Makowski (MKS Pułtusk) - 1:55.63 oraz Bartosz Kitliński (AZS UMCS Lublin) - 1:55.86.

Najmniej powodów do zadowolenia miała na pewno Oliwia Lewandowska, która startowała w konkursie rzutu dyskiem kobiet. Na trzy rzuty eliminacyjne zmierzony został tylko ten oddany w drugiej próbie. Niestety wynik 26,97 m dał jej dopiero XXII miejsce w Polsce. Mistrzynią Polski została Julia Przybyś (Wawel Kraków) z wynikiem 37,34 m, a kolejne miejsca na podium zajęły: Oliwia Jędrzejczak (MKS Aleksandrów Łódzki) - 36,89 m i Zuzanna Maślana (MLKL Płock) - 36,34 m.