Udany start UMKS Kwidzyn w II rundzie Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację. Kwidzynianie utrzymali się w I lidze PZOS

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Podczas II rundy Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację zawodnicy UMKS Kwidzyn wywalczyli aż 19 medali Fot. materiały nadesłane
Aż 19 medali (8 złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe) wywalczyli zawodnicy UMKS Kwidzyn startujący w II rundzie Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację. Udany start kwidzynian sprawił, że UMKS zajął ostatecznie VII miejsce w klasyfikacji klubowej i po raz kolejny utrzymał się I lidze Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

II rundę Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację, a więc jedne z najważniejszych klubowych zawodów w tej dyscyplinie sportu, rozegrano na północnych obrzeżach Szczecina. Warto przypomnieć, że zmagania rozgrywane są w dwóch rundach i składają się z 6 biegów w kategoriach wiekowych od K10 i M10 (dziewczęta i chłopcy do 10 lat). W pierwszej rundzie zawodnicy biegają dystans sprinterski, dystans klasyczny i 3-zmianowe sztafety klubowe. W drugiej rundzie odbywa się natomiast sprint nocny, bieg średniodystansowy i 7-osobowe sztafety klubowe tzw. sztafety pokoleń, w których startuje siedmioro zawodników z różnych kategorii wiekowych (w tym co najmniej 2 kobiety).

Podczas pierwszego dnia rywalizacji na piątkowej trasie sprinterskiego biegu nocnego klasą dla siebie była złota kwidzyńska dwójka: Iga Müller – Edward Pokora. Kwidzyńska reprezentantka Polski triumfowała w kategorii K16, a najbardziej doświadczony zawodnik UMK wygrał kategorię M75. W efekcie oboje wywalczyli złote medale mistrzostw Polski.
Kolekcje medalową kwidzyńskiego klubu uzupełnili także srebrni medaliści. Maja Roszak zajęła bowiem II miejsce w kat. K45, Jakub Jędras (potrójny medalista Pucharu Polski Najmłodszych) był drugi w kat. M10, a Przemysław Jędras został sklasyfikowany na II miejscu w kat. M40.
Warto również podkreślić, że zdobyte medale oraz 8 zawodników sklasyfikowanych w czołowych ósemkach poszczególnych kategorii w znaczący sposób przybliżyło UMKS Kwidzyn do obrony miejsca wśród 8 najlepszych klubów w Polsce stanowiących I ligę Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Drugiego dnia zawodów, do południa rywalizowano na średnim dystansie przygotowanym na terenach Puszczy Wkrzańskiej. Kwidzynianie zdobyli wówczas 3 kolejne medale. Tym razem o złoto postarali się medaliści ze sprintu: Jakub Jędras w M10 oraz Edward Pokora w M75, którzy tym samym przypieczętowali również swoje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej rankingu ogólnopolskiego za rok 2021. Grono kwidzyńskich medalistów na średnim dystansie uzupełniła także Katarzyna Szafarewicz, która zajęła III miejsce, zdobywając brąz.
Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, rozpoczęła się natomiast finałowa rywalizacja w siedmioosobowych sztafetach klubowych. Emocje były ogromne ponieważ blisko siebie (na miejscach VI-IX) w klasyfikacji klubowej po 5 biegach uplasowały się cztery zespoły z Pomorza. Wiadomym więc było, że dla jednej z tych drużyn zabraknie miejsca w I lidze.

Kwidzyńska sztafeta w składzie: Hanna Perfikowska, Wiktor Müller, Wiktor Rygielski, Przemysław Jędras, Adam Zaremba, Iga Müller i Piotr From stanęła na wysokości zadania. Kwidzynianie uplasowali się ostatecznie na XIII miejscu w gronie 40 sztafet klubowych, zapewniając sobie VII miejsce w klasyfikacji końcowej. UMKS o zaledwie o jeden punkt wyprzedził PKO Harpagan Gdańsk i po raz kolejny z rzędu uplasował się w gronie ośmiu najlepszych klubów w Polsce.

- Siódme miejsce klubu w Polsce i 19 medali indywidualnych wywalczonych w obu rundach KMP (8 złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe) to dla nas powód do ogromnej dumy i chyba najwyższe miejsce wszystkich kwidzyńskich klubów w najwyższych klasach rozgrywek ligowych w 2021 roku. Pozostaje też jednak drobny niedosyt, bo liczyliśmy, że po 2 latach z kolei na tej pozycji będziemy w stanie powalczyć o szóstą lokatę. Niestety trudno nam dziś myśleć o wyższych miejscach bo kluby z Wrocławia, Łodzi, Warszawy czy Krakowa, ze względu na budżet, dostępność do środowisk akademickich i wojskowych oraz szerokość kadry trenerskiej, klubowo są dla nas w tej chwili nieosiągalne. Przypomnę jednak, że UMKS Kwidzyn jest w tym roku zwycięzcą Pucharu Najmłodszych i najlepszym klubem w Polsce wśród dzieci i młodzieży. Myślę, że praca jaką wraz z trenerem Przemysławem Jędrasem i zawodnikami wykonaliśmy w tym sezonie dała nam ogromną satysfakcję i pokazała jak duże możliwości są jeszcze w naszych zawodnikach. Oczywiście nie byłoby tych wszystkich sukcesów gdyby nie wsparcie i współpraca z Miastem Kwidzyn, Starostwem Powiatowym w Kwidzynie oraz International Paper, a dzisiejszym MM Polska, na pomoc i zaangażowanie których od samego początku klubu możemy liczyć i bez których nie bylibyśmy w stanie pracować i uczestniczyć w zawodach. Bardzo dziękujemy – mówi Tomasz Müller, prezes oraz jeden z trenerów UMKS Kwidzyn.

Ostatecznie Klubowymi Mistrzami Polski została reprezentacja WKS Śląsk Wrocław, która wyprzedziła Orientusia Łódź oraz UNTS Warszawę. Kolejne miejsca w I lidze PZOS zajęli natomiast: Azymut Pabianice, Siódemka Rumia, UMKS Kwidzyn i Harpagan Gdańsk. Do drugiej ligi spadł z kolei wieloletni lider pomorskiej orientacji: Azymut 45 Gdynia.