Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMKS Kwidzyn Klubowym Mistrzem Polski dzieci i młodzików w biegach na orientację. Medalowy start w Drzonkowie i Sulechowie

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
UMKS Kwidzyn został Klubowym Mistrzem Polski w biegach na orientację dzieci i młodzików
UMKS Kwidzyn został Klubowym Mistrzem Polski w biegach na orientację dzieci i młodzików Fot. materiały nadesłane
Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej nr 4 w Kwidzynie został Klubowym Mistrzem Polski w biegach na orientację, triumfując również w klasyfikacji medalowej Pucharu Najmłodszych 2021 czyli Mistrzostwach Polski dzieci i młodzików. - To najpiękniejszy z możliwych prezentów na 10-lecie klubu – podkreśla Tomasz Müller, prezes oraz trener UMKS Kwidzyn.

Przez ostatnie 3 lata UMKS Kwidzyn nie schodził z klubowego podium Pucharu Najmłodszych w bno zdobywając w latach 2018 i 2019 tytuły wicemistrzowskie, a w pandemicznym roku 2020 (w odległym Ulanowie na Podkarpaciu) zajmując III miejsce. W każdej z tych edycji zwycięzcą okazywała się ekipa WKS Wawel Kraków i to właśnie zawodnicy z Krakowa oraz gospodarze z HKS Azymut Mochy upatrywani byli w tym roku do zwycięstwa w zawodach.

Młodzi zawodnicy UMKS zmagania w tegorocznym Pucharze Najmłodszych rozpoczęli jednak z przytupem już od pierwszego, piątkowego startu na dystansie sprinterskim, zorganizowanym na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Drzonkowie. Klasą dla siebie tego dnia byli Katarzyna Szafarewicz i Jakub Jędras (uczniowie SP4), którzy zdobyli dla Kwidzyna pierwsze złote medale startując w kategoriach K11 i M10. Z doskonałej strony zaprezentowali się również Paweł Pękal (M11) i Wiktor Rygielski (M14). Uczniowie SP6 w Kwidzynie wywalczyli drugie miejsca w swoich kategoriach, zdobywając tym samym srebrne medale. O ile kwidzynianie liczyli na medale wymienionej czwórki to prawdziwym objawieniem tych zawodów okazał się Emil Maślanka (SP4 – M11). Dla młodego zawodnika były to bowiem pierwsze zawody tej rangi w karierze, zwieńczone zdobyciem zdobyciem brązowego medalu Pucharu Najmłodszych. Na duże słowa uznania zasługują jeszcze wyniki sióstr Klaudii i Alicji (kolejna debiutantka) Marciniak (obie SP4), startujących w kategoriach K11 i K10, które ukończyły sprint odpowiednio na V i VI miejscu, a także V miejsce Konrada Rubaja (SP2) startującego w kategorii M13 i ósmego na mecie Wojciecha Dronia (M11 – SP6).

Pięć medali, w tym dwa tytuły mistrzowskie, w połączeniu z kolejnymi miejscami zawodników UMKS w czołowych „dwunastkach” poszczególnych kategorii wiekowych, pozwoliły kwidzynianom zarówno na zdecydowane prowadzenie w klasyfikacji klubowej jaki i klasyfikacji medalowej Pucharu Najmłodszych. Dzień później rywalizacja przeniosła się na poligon 5 Pułku Artylerii w Sulechowie, gdzie rozegrano mistrzostwa na dystansie klasycznym. Jak się okazało na tym terenie zawodnicy UMKS ponownie odgrywali pierwszoplanowe role zdobywając kolejne 5 medali indywidualnych.
Na najwyższym stopniu podium ponownie stanął Jakub Jędras (M10), a złoty medal wywalczył także wicemistrz w sprincie Paweł Pękal (M11). Srebro tego dnia zdobyła Katarzyna Szafarewicz (K11), a brązowe medale: Wiktor Rygielski (M14) i Emil Maślanka (M11). Na wysoko punktujących miejscach znaleźli się jeszcze: Paweł Perfikowski (VI miejsce - M14), Maurycy Rubaj (VII miejsce – M10) oraz Gabriela Rombel (VIII miejsce – K11). W efekcie dzięki uzyskanym wynikom po dwóch dniach rywalizacji UMKS jeszcze bardziej umocnił się na pozycji klubowego lidera zawodów.

Trasy niedzielnych biegów sztafetowych wróciły do Drzonkowa i wytyczone zostały w lasach wokół Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Również tego dnia zawodnicy w biało – błękitnych strojach należeli do najbardziej wyróżniających się zdobywając kolejne 3 medale. Ze względu na dużą ilość sztafet zgłoszonych na ostatni dzień zawodów przez głównych rywali kwidzyńskiej ekipy z Wawelu Kraków i Azymutu Mochy, zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej nie było jednak jeszcze przesądzone. Najwyżej sklasyfikowanymi kwidzyńskimi sztafetami byli ubiegłoroczni złoci medaliści startujący w kat. K12: Klaudia Marciniak, Gabriela Rombel i Katarzyna Szafarewicz oraz tegoroczni medaliści indywidualni startujący w M12: Jakub Jędras, Emil Maślanka i Paweł Pękal, którzy ze srebrnymi medalami zajęli tym razem II miejsce. Świetnie spisała się również nasza debiutująca sztafeta najmłodszych zawodników w kategorii M10: Alicja Marciniak, Igor Maślanka (SP4) i Paula Wejtko (SP6), która z dwiema dziewczynami w składzie wywalczyła brązowy medal w kategorii chłopców. Na IV miejscu sklasyfikowana została natomiast sztafeta w kategorii M14: Paweł Perfikowski, Wiktor Droń (SP6) i Wiktor Rygielski.

- Po tych wynikach pewnym już było, że UMKS Kwidzyn wygra klasyfikację medalową Pucharu Najmłodszych, ale do końca musieliśmy czekać na wyniki naszych rywali na dalszych, punktujących miejscach. Na mecie okazało się, że kilka mniej doświadczonych sztafet z innych klubów nie poradziło sobie wystarczająco dobrze z trudami tego terenu i kwidzyniacy mogli już zacząć świętować największy klubowy sukces w 10-letniej historii orientacji sportowej w Kwidzynie, jakim jest wywalczenie klubowego mistrzostwa Pucharu Najmłodszych, czyli mistrzostw Polski dzieci i młodzików do 14-lat. W zawodach wzięło udział ponad 300 zawodników z 33 klubów z całej Polski i wszyscy narzekali na problemy wywołane przez COVID. Jednak to my najlepiej poradziliśmy sobie z trudami tej sytuacji i mimo ogromnych problemów finansowych i dużo skromniejszej kadry trenerskiej jesteśmy najlepsi w Polsce. Spełniło się w ten sposób jedno z moich największych sportowych marzeń. Dzięki dzieciaki, że wszyscy stanęliście na wysokości zadania - mówi Tomasz Müller.

Podkreślmy, że taki sukces udało się osiągnąć bez jednego z liderów kwidzyńskiego zespołu. Adam Zaremba (SSP Kwidzyn) musiał bowiem przejść w tym czasie poważny zabieg operacyjny.

- Chciałbym w tym miejscu szczególnie podziękować naszym największym i najbardziej sprawdzonym partnerom wspierającym UMKS od 10 lat, czyli od samego początku orientacji sportowej w Kwidzynie. Starostwu Powiatowemu w Kwidzynie, dzięki wsparciu którego mogliśmy wziąć udział w tym kosztownym wyjeździe w pełnej, klubowej obsadzie oraz Miastu Kwidzyn i International Paper Kwidzyn Sp. z o.o., bez których nie moglibyśmy zaplanować i zrealizować kosztownych i czasochłonnych przygotowań do tych najważniejszych dla nas zawodów w roku. Muszę tu wspomnieć również o samorządach gminy Sadlinki, Ryjewo, Kwidzyn i Prabuty oraz Nadleśnictwu Kwidzyn, dzięki pomocy których przez te 10 lat powstało ponad 20 profesjonalnych map do biegu na orientację, dzięki czemu nasi zawodnicy mogą trenować i rozwijać swoje umiejętności. Bez nich wszystkich nie byłoby tego sukcesu. Bardzo dziękujemy - dodaje T. Müller.

Warto dodać, że rodzice, sympatycy oraz starsi koledzy i koleżanki z kwidzyńskiego klubu zgotowali wracającym z zawodów iście mistrzowskie przyjęcie. Teraz przed młodzieżą UMKS Kwidzyn króciutka przerwa przed zaplanowanymi na 19 czerwca zawodami Pucharu Pomorza na średnim dystansie (Ryjewo) oraz dystansie sprinterskim (Sztum).

Klasyfikacja drużynowa Pucharu Najmłodszych 2021

1. UMKS Kwidzyn 264,5 pkt.,
2. HKS Azymut Mochy 234 pkt.,
3. WKS Wawel Kraków 215 pkt.,
4. MKS MOS Wrocław 169 pkt.,
5. UKS Traper Złocieniec 169 pkt.,
6. PKO Harpagan Gdańsk136 pkt.

Klasyfikacja medalowa Pucharu Najmłodszych 2021

1. UMKS Kwidzyn 13 medali (4 złote, 4 srebrne, 5 brązowych),
2. MKS MOS Wrocław 8 medali (4,3,1),
3. WKS Wawel Kraków 10 medali (3,4,3)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto